Antycypacja: (za) trudne słowo na stoku?

Dziś będzie o najważniejszej części narciarza czyli...mózgu! Mózg człowieka zmieniał się przez miliony lat ewolucji. Dysponujemy superkomputerem, który zaprogramowany jest do przetwarzania strumienia danych o określonej szerokości, podawanej przez narządy zmysłów z dość stałą prędkością. Co dzieje się gdy "odpalimy" najnowszą gierkę na naszej przestarzałej konsoli? Zaczynają się "lagi", gra się tnie, a rozrywka zmienia się we frustrację. Ok, ale to tylko gra...

Chwila nieuwagi i podcinasz innego narciarza...

Przez tysiące lat zadaniem człowieka była ucieczka, ewentualnie pogoń za zdobyczą. Nasz mózg jest zdolny przetwarzać dane dostosowane do tych prędkości. Ile to km/h? Hmm, Usain Bolt chwilowo rozwija do 44,72 km/h. On jest raaaaczej przystosowany do tego no i dość szybki Ale wsiadając na rower, rolki czy narty możemy być szybsi. Nieco szybsi, na przykład ponad 2x szybsi.

105,7 km/h to szybciej niż przetwarza mózg w normalnym trybie

Problemem jest wydajność naszego procesora, a właściwie architektura płyty głównej... Czy wobec tego nie możemy poszaleć na nartach? Oczywiście, możemy, ale musimy zmienić program. Musimy włączyć nasz tytułowy program, czyli antycypację. Szkoląc się za kierownicą, uczysz się prędkości i przewidywania.
Przyspieszając w skręcie carvingowym musisz myśleć parę sekund do przodu. Patrz duuużo dalej niż gdybyś biegł lub jechał śmigiem hamującym. Zwróć uwagę w którą stronę jadą narciarze poniżej Ciebie. Zaplanuj z wyprzedzeniem, gdzie oni będą,Chwila gdy ty znajdziesz się na ich wysokości. Staraj się jeździć regularnie, skręty rytmiczne, o tej samej długości. Pamiętaj, że mimo Twoich wspaniałych umiejętności, jednak ktoś może próbować Cię wyprzedzić, np. Herminator.

Bądź przewidywalny, regularne, rytmiczne skręty to podstawa.

Weź pod uwagę rodzaj trasy. Zadaj sobie parę pytań, miej własną checklistę: 1. znam trasę, nie ma ślepych zakrętów? 2. pusto, szeroko? 3 Idealna forma i warunki? Jeśli na wszystkie odpowiedziałeś twierdząco, to jadąc na granicy własnych umiejętności masz szansę na relaks wieczorem po nartach bez obrażeń. Jak najwięcej takich właśnie wieczorów, życzy Orvit Clinic!

Stacja Narciarska Tylicz.ski Master-Ski Ośrodek Narciarski Kurza Góra Najder-ski Szkoła Narciarska RAFiC-SKi Czarny Groń