Wiązania narciarskie

Narciarstwo – niekoniecznie to ekstremalne – zaliczane jest do sportów kontuzjogennych. Jednym z elementów składających się na bezpieczeństwo narciarza na stoku, są z pewnością wiązania narciarskie – ich ustawienie, stan techniczny a także dopasowanie.

Zadaniem wiązań jest nie tylko wmocowanie butów do nart, ale także zwolnienie ich z mechanizmu wiązań w odpowiednim momencie podczas przeciążenia (zwykle upadku). Na odpowiednie ustawienie wiązania składają się takie czynniki jak:

  • umiejętności narciarza (początkujący/średniozaawansowany/zaawansowany),
  • styl/dynamika jazdy (spokojny i ostrożny czy sportowy i agresywny),
  • waga, wzrost i wiek narciarza (wytrzymałość kości i więzadeł, przebyte kontuzje, osłabienie kości związane z wiekiem, osteoporoza),
  • długość skorupy buta narciarskiego (nie mylić z rozmiarem buta).
Dodatkowym elementem decydującym o bezpieczeństwie jest ustawienie czułości wypięcia narty. O tym parametrze wie tak na prawdę niewielu amatorów narciarstwa, dlatego jeśli nie jest się pewnym, lepiej pozostawić ustawienie wiązań specjaliście.
W przypadku wątpliwości co do poprawnego działania wiązań należy zlecić serwisowi diagnostykę wiązań. Służy do tego specjalne urządzenie, które – po wprowadzeniu do niego danych narciarza – symuluje przeciążenia powstające podczas jazdy. Pozwala to określić, czy wiązanie jest sprawne oraz skorygować niektóre odchylenia od normy. W niektórych krajach coroczna diagnostyka wiązań jest nawet podstawą do wypłacania (lub nie) odszkodowań!
Na poprawne funkcjonowanie wiązań wpływa niewątpliwie ich stan techniczny, za który odpowiada właściwa konserwacja i przechowywanie oraz przewożenie nart. Nadal zdarza się ujrzeć narty wiezione na dachu samochodu bez żadnego zabezpieczenia. Sól i piasek z drogi uszakadzają wiązania mechanicznie oraz wypłukują z nich smar. Te dwa główne czynniki nie tylko zwiększają ryzyko wypięcia nart w nieodpowiednim momencie, ale sprawiają, że właściwie nie można być pewnym, czy mechanizm w ogóle zadziała. Tego typu zniszczenia są nieodwracalne, więc po powrocie z gór wiązania są do wymiany.

Trzeba też pamiętać, że nawet najdokładniej ustawione wiązania nadal są tylko mechanizmem i mogą zawieść, a odpowiedzialności za to nie poniesie ani producent, ani osoba ustawiająca wiązania. Na stoku zawsze trzeba być czujnym i przewidującym.
I na koniec jeszcze jedna rzecz: jeśli decydują się Państwo na zakup nart (teraz już przeważnie w komplecie z wiązaniami), polecamy robić to w profesjonalnym sklepie z pomocą specjalisty, który doradzi nie tylko na podstawie wzrostu i poziomu zaawansowania, ale też weźmie pod uwagę wiele innych czynników wpływających nie tylko na bezpieczeństwo, ale i na przyjemność z jeżdżenia na nartach.
Najder-ski Stacja Narciarska Tylicz.ski Master-Ski Ośrodek Narciarski Kurza Góra Czarny Groń Szkoła Narciarska RAFiC-SKi