Łokieć

Zabiegi na stawie łokciowym wykonywane w  Orvit Clinic:

- artroskopia stawu łokciowego

- endoskopowe leczenie zespołu kanału nerwu łokciowego

- leczenie entezopatii  podaniem autogennych czynników wzrostu (łokieć tenisisty, łokieć golfisty)

Dowiedz się więcej na temat anatomii i zasad postępowania w schorzeniach stawu łokciowego...

Artroskopia stawu łokciowego 

Do głównych wskazań należą:

- leczenie uszkodzeń chrząstki

- konieczność usunięcia ciał wolnych

- leczenie przewlekłych wysięków

Endoskopowe leczenie zespołu kanału nerwu łokciowego

Co to jest zespół kanału nerwu łokciowego?

Jest to zespół objawów wynikających z ucisku na nerw łokciowy w okolicy stawu łokciowego. Przyczynami zwężenia jego kanału są urazy, stany zapalne lub zmiany zwyrodnieniowe stawów. U chorych występuje osłabienie i zanik dotyczące mięśni kłębiku. Stwierdza się zaburzenia czucia i ruchu w zakresie unerwienia nerwu łokciowego. Obserwuje się mrowienie (parestezje) dotyczące palców IV i V ręki, szczególnie silne podczas zginania kończyny górnej w stawie łokciowym. Rozstrzygającym badaniem diagnostycznym jest badanie przewodnictwa mięśniowego EMG.
Jak wygląda znieczulenie do zabiegu?
Zabieg wykonywany jest w odcinkowym znieczuleniu dożylnym. Na rękę, na wysokości ramienia, zakładana jest opaska uciskowa. Następnie lekarz anestezjolog podaje lek znieczulający do żyły poniżej opaski. Pacjent nie czuje bólu od palców ręki do wysokości opaski uciskowej.
Na czym polega zabieg operacyjny?
Z kilkunastomilimetrowego cięcia skórnego, w okolicach łokcia, otwiera się kanał nerwu łokciowego. Służy ono do wprowadzenia układu optycznego oraz narzędzia (nożyczek preparacyjnych). Następnie pod kontrolą optyki chirurg ortopeda uwalnia zrosty obejmujące uwikłany nerw.
Jak wygląda okres pooperacyjny?
W pierwszej dobie pooperacyjnej pacjent otrzymuje leki p/bólowe, jeśli to konieczne. Operowana kończyna jest chłodzona celem zmniejszenia obrzęku i dolegliwości bólowych.
Ręka odpoczywa na temblaku przez okres dwóch tygodni. Pacjent wykonuje proste ćwiczenia zapobiegając blizną pooperacyjnym.
Szwy operacyjne usuwa się w 10-12 dobie po operacji.