Artroskopia nadgarstka

Poznaj budowę nadgarstka...

Artroskopia nadgarstka

W praktyce artroskopia stawu nadgarstkowego to endoskopia stawu promieniowo-nadgarstkowego.
Jakie stosuje się znieczulenie?
Preferowanym znieczuleniem jest odcinkowe znieczulenie dożylne. Przewagą tego znieczulenia jest wykorzystanie opaski uciskowej jako niedokrwienia na czas zabiegu.
Na czym polega zabieg?
Dostęp do stawu promieniowo-nadgarstkowego uzyskujemy z siedmiu portali po stronie grzbietowej nadgarstka. Najczęściej jednak wykorzystuje się dwa ew. trzy dostępy 5 mm.
Do endoskopii tego stawu wykorzystuje się mniejszy układ optyczny (2,5 mm średnicy) oraz mniejsze narzędzia artroskopowe. Zabieg wykonuje się w stazie, czyli opasce niedokrwiennej, założonej na poziomie ramienia. Operowana kończyna zostaje zawieszona na wyciągu Sokołowskiego celem niewielkiego rozluźnienia stawu promieniowo-nadgarstkowego.
Co leczymy podczas endoskopii stawu promieniowo-nadgarstkowego?
 Standardowo leczy się uszkodzenia chrząstki trójkątnej, tzw. łąkotki stawu promieniowo-nadgarstkowego, która stabilizuje staw promieniowo-łokciowy dalszy i uszkadza się często zgięcia i skręcenia nadgarstka. W świeżych uszkodzeniach preferowaną metodą jest jej szycie, w uszkodzeniach zastarzałych usunięcie jej fragmentu.
 Po złamaniach końca dalszego przedramienia (tzw. loco typico) może wystąpić konflikt kosci promieniowej lub łokciowej z pierwszym szeregiem kości nadgarstka. Konflikt ten można z powodzeniem leczyć artroskopowo, co stanowi alternatywę do klasycznych zabiegów „na otwarto".
 U pacjentów z zaawansowaną chorobą reumatoidalną często dolegliwością są bóle i nawracające obrzęki stawu promieniowo-nadgarstkowego. Wykonuje się wówczas podczas standardowej artroskopii usunięcia przerośniętej patologicznie błony maziowej tzw. łuszczki.
Prowadzenie pacjenta po artroskopii nadgarstka?
Po zabiegu endoskopowym ręka nie wymaga unieruchomienia, zalecane jednak jest noszenie kończyny operowanej na temblaku przez 2 tygodnie. Uzyskujemy tym zmniejszenie obrzęku oraz pooperacyjnego bólu ręki. Zimne okłady oraz doustne leki p/bólowe również łagodzą to dolegliwości.
Stopniowo intensyfikowane ćwiczenia pod kontrolą rehabilitanta oraz w domu. Szwy usuwamy 10-12 dni po zabiegu.