Rekonstrukcja ścięgna Achillesa

Przezskórna rekonstrukcja ścięgna Achillesa


Ścięgno Achillesa inaczej ścięgno guza piętowego jest ścięgnem mięśnia trójgłowego łydki. Mięsień trójgłowy składa się z dwóch mięśni; mięśnia brzuchatego łydki oraz mięśnia płaszczkowatego, i jest głównym zginaczem podeszwowym stopy. Przyczep tego ścięgna znajduje się na guzie piętowym.
Do jego uszkodzeń dochodzi najczęściej podczas dużego przeciążenia lub w wyniku przewlekłego procesu zapalnego osłabiającego ścięgno.


Jak wygląda znieczulenie do zabiegu?
Preferowanym znieczuleniem jest znieczulenie podpajęczynówkowe, czyli „w kręgosłup", ze względu na jego trwałość do kilku godzin po zabiegu.
Jak wygląda ułożenie pacjenta do zabiegu?
Pacjent układany jest wygodnie na stole operacyjnym w pozycji na brzuchu, stopy wystają lekko poza stół. 
Na czym polega zabieg naprawy ścięgna? 
Jest to małoinwazyjny zabieg szycia przerwanego ścięgna. Po sterylnym umyciu i obłożeniu miejsca operowanego, chirurg ortopeda wykonuje niewielkie cięcie skórne tuż nad miejscem przerwania ścięgna. Wykonuje się to aby odświeżyć miejsce urazu. 
Następnie chirurg, pod kontrola USG, przeszywa ścięgno trzykrotnie powyżej i poniżej miejsca jego przerwania. Końce nitek przeciągane są pod skórą i wiązane w miejscu cięcia skórnego. Używa się grubych, niewchłanialnych nici ze względu na ich wytrzymałość. Zabieg kończy się założeniem kilku pojedynczych szwów skórnych. Często zabieg szycia ścięgna Achillesa łączy się z śródoperacyjnym podaniem czynników wzrostu PRP aby wzmocnić zrost ścięgna. 
Jak wygląda okres pooperacyjny?
Pacjent opuszcza oddział pooperacyjny kliniki następnego dnia. Operowana kończynę unieruchamia się w stabilizatorze typu WALKER oraz odciąża przy pomocy kul łokciowych przez okres 6 tygodni. 
Szwy skórne usuwa się po 12- 14 dniach. Po tym czasie można zacząć stosować zabiegi fizykoterapii aby zmniejszyć obrzęk pooperacyjny oraz przyśpieszyć gojenie.