Artroskopowe leczenie stawu skokowego

Artroskopia stawu skokowego to endoskopia stawu skokowego górnego.

Poznaj anatomię stawu skokowego...

Jak wygląda znieczulenie do zabiegu?
Preferowane jest znieczulenie podpajęczynówkowe („w plecy") z racji na jego trwałość również po zabiegu. Do wyboru mamy jeszcze znieczulenie ogólne (pełna narkoza).
Jak wygląda ułożenie pacjenta do zabiegu?
Pacjent układany jest wygodnie na stole operacyjnym. Na udo zakładana jest opaska uciskowa, aby spowodować czasowe niedokrwienie kończyny (nie stosuje się u pacjentów z dużymi żylakami kończyn dolnych). Operowana kończyna leży swobodnie ze stopą wystającą lekko poza stół operacyjny, tak aby chirurg ortopeda mógł ją swobodnie poruszać podczas zabiegu. Pacjent okryty jest termokocem celem zapobiegania wychłodzenia organizmu.
Na czym polega zabieg operacyjny?
Z dwóch standardowych dostępów operacyjnych na przedniej powierzchni stawu skokowego wykonuje się portale artroskopowe. Jeden dla układu optyki a drugi dla narzędzi artroskopowych. Podczas endoskopii stawu skokowo-goleniowego ocenia się powierzchnię chrzęstne stawu, wyszukuje blizn pourazowych oraz naddatków kostnych (osteofitów). Osteofity usuwa się frezem kostnym a zbliznowaciałe tkanki miękkie shaverem.
Zabieg kończy się zakładając po jednym szwie na portale skórne, w stawie nie zostawia
Jak wygląda okres pooperacyjny?
W pierwszej dobie pooperacyjnej pionizuje się pacjenta, który następnie uczy się kilku prostych ćwiczeń mających na celu zapobieganie przykurczom torebkowym. Zaleca się odciążanie operowanej kończyny przy pomocy kul łokciowych przez okres dwóch tygodni.
Zimne okłady zmniejszają dolegliwości bólowe oraz obrzęk pooperacyjny.
Szwy operacyjne usuwa się w 10-12 dobie po operacji.